Technológie a konštrukcie páperiek

Konštrukcie páperových komôr

Dômyselnou konštrukciou komôr s perím sa dá zvýšiť izolácia bundy a ako bonus aj znížiť váha. Daňou za to je obvykle náročnejšia a drahšia výroba. Britský Mountain Equipment môžeme označiť za výrobcu, ktorý je na špici vývoja a snaží sa neustále o zlepšovanie konštrukcií búnd nad rámec klasických prešívaných švov.

FIRESTORMTM Construction

Inovatívna konštrukcia páperových búnd zvyšuje tepelnú izoláciu a odolnosť voči vode a vetru najmä v oblasti švov. Konštrukciu FIRESTORM™ si môžeš predstaviť ako páperovú bundu, ktorú pokrýva ešte jedna samostatná vrstva membránovej textílie prichytená iba v tých najdôležitejších miestach.

Na vývoj konštrukcie FIRESTORM™ bola hojne využívaná chladiaca komora a infračervené kamery. V kombinácii s výsledkami testov od alpinistov, ktorí vzali prototypy do tých najvyšších hôr, sa britským vývojárom podarilo túto konštrukciu páperových búnd vyladiť do posledného detailu.

Páperové bundy s touto konštrukciou poskytujú výnimočnú tepelnú izoláciu, vysokú odolnosť voči snehu, vode a vetru a zároveň skutočne nízku hmotnosť. Na trhu neexistuje porovnateľný produkt.

Membrána GORE-TEX WINDSTOPPER® je kompletne vetruvzdorná, veľmi odolná voči vode a konštrukcia FIRESTORM ™ prekrýva všetky exponované slabé miesta bundy, čím zvyšuje jej odolnosť, ochranu proti živlom a tiež tepelnú izoláciu. Konštrukcia Firestorm je u páperových búnd Kryos Jacket, Kryos Women’s Jacket, Xeros Jacket a Xeros Women’s Jacket.

Double Layer Offset Baffle Construction

Páperky s touto konštrukciou nemajú studené švy. Základom tejto konštrukcie je veľmi ľahká teplo odrážajúca vnútorná látka, ku ktorej sú prišité švy jednotlivých komôr. Šev komory na vnútornej strane bundy je uprostred komory na vonkajšej strane bundy a naopak. Tým pádom je komora na jednej strane vydutá tam, kde je na druhej strane šev, čo výrazne zvyšuje tepelnoizolačné vlastnosti. Konštrukcia je menej objemná a ľahšia ako konštrukcia teplých 3D švov, ale zároveň výrazne eliminuje stratu tepla na rozdiel od klasických prešívaných švov. Túto konštrukciu nájdeš u búnd Baltoro Jacket, Baltoro Women’s Jacket, Trango Jacket a Trango Women’s Jacket.

Box-wall Baffle Construction

Konštrukcia komôr, ktorá dovoľuje periu maximálny loft. Prepážka medzi komorami má tvar steny, čo znižuje tepelné straty. Bundy s konštrukciou box-wall budú teplejšie ako bundy s prešívanou konštrukciou. Mountain Equipment používa box-wall pri kapucniach s pružnými švami. V tele bundy ich nájdete u páperiek K7 Jacket, K7 Women’s Jacket a Gasherbrum Jacket.

Ostatné páperové bundy Mountain Equipment majú klasické prešívané komory.

Konštrukcie páperových búnd sú názorne vysvetlené vo videu

Predĺžený zadný diel

Ochrana chrbta je dôležitá hlavne pri ohýbaní vpred. Naše páperky majú predĺžený zadný panel a k tomu ešte možnosť utiahnutia obvodu pomocou sťahovacej gumičky. Kanálik so sťahovacou gumičkou je všitý vnútri spodnej komory. Po utiahnutí sťahovania sa celá komora nafúkne a vytvorí „štupel“ na spodku bundy. Vďaka tomu ti spod bundy neunikne žiadne teplo.

Vzadu predĺžená zadná komora

Pružné švy EXL®

Používajú sa prevažne pri expedičných alebo veľmi teplých páperkách. U tých ich nájdeš predovšetkým v kapucni, kde slúžia na to, aby kapucňa čo najlepšie kopírovala tvar tvojej hlavy či už máš prilbu alebo nie. Nájdeš ich u kapucní Full Dome HC Hood, Half Dome HC Hood a Super Alpine HC Hood.

Kapuca Half Dome HC Hood – Vega Jacket

Pri expedičných páperkách sa používajú aj na vnútornej strane na tele, kde slúžia na elimináciu vzduchových bublín, zmenšujú vnútorný priestor potrebný na vyhriatie a zabraňujú úniku tepla. Nájdeš ich na bundách Gasherbrum Jacket, K7 Jacket a K7 Women’s Jacket.

EXL® vnútri tela K7 Jacket

Zipsy YKK®

Na všetkých modeloch páperových búnd používame kvalitné zipsy od presláveného japonského výrobcu YKK®. Priebežný centrálny zips je kosticový a robustný. Spoľahlivosť má prednosť pred nižšou hmotnosťou. Centrálne zipsy sú ešte podporené vnútornou légou pri teplejších modeloch zateplenou perím. O niečo jemnejšie zipsy sú na vreckách.

Patent pre jednoduché istenie

Na spodnom leme bundy sa nachádza patent, kovový cvok. Pri istení si rozopneš spodnú časť bundy a pod istikom poistíš patentom. Bunda ti tak nebude prekážať pri práci s lanom.