Povrchové materiály a odolnosť voči vlhkosti

Mountain Equipment garantuje nekompromisnú kvalitu svojich produktov. Používa tie najlepšie materiály od etablovaných značiek. V prípade spoločnosti Gore sa dokonca podieľa na vývoji nových látok.

Prečo mať vodeodolnú páperku?

Vodeodolná páperka je fajn. Ale to, že odoláva vode, znamená predovšetkým ochranu peria pred zvlhnutím. Vodoodpudivosť znamená, že sa voda a vlhkosť nedostanú do štruktúry povrchovej látky ani ľahko, ani rýchlo.

Páperka drží teplo, nie je to dáždnik

Keď si kúpite páperku s membránou GORE-TEX WINDSTOPPER® alebo DRILITE® LOFT, neznamená to, že máte 2 bundy v jednom – teplú aj nepremokavú. Aby bolo jasné – pred dažďom chráni tenká, nepremokavá a priedušná bunda typu „hardshell“ s membránou. Telesné teplo pri menej intenzívnom pohybe alebo postávaní izoluje páperová alebo zatepľovacia bunda s inou izoláciou. Keď prší a mrzne, oblečte si cez páperku ešte membránovú bundu.

Membránové látky proti vlhkosti 

GORE-TEX WINDSTOPPER®

Chráni vďaka svojej odolnej, ľahkej, extrémne priedušnej a dažďu odolnej membráne pred vlhkosťou. Pri snežení, v hmle ale aj v slabom daždi. Vďaka membráne a podlepeným švom si perie zachová vždy vysoký loft pre maximálnu tepelnú izoláciu.

DRILITE® LOFT 

Pevný a ľahký vodeodolný povrchový materiál. Na povrchu je navyše látka ošetrená aj vodoodpudivou úpravou DWR bez obsahu PFC, ktorá ešte viac prispieva tomu, aby perie zostalo v suchu aj vo vlhkých podmienkach. Látka tak odolá 1,5 m vysokému vodnému stĺpcu. DRILITE® LOFT je veľmi priedušná látka a zároveň je odolná voči vetru.

Čo robiť, keď páperka premokne?

Preváhať okamih, kedy si obliecť na páperku nepremokavú bundu, prináša len nepríjemnosti. Ako uviesť mokrú páperku do použiteľného stavu? Keď je príležitosť, tak zvlhnutú bundu sušiť a vetrať, ideálne v prúdiacom vzduchu. Vo vlhkom a chladnom winterraume to pôjde ťažko, pokiaľ je to na horskej chate so sušiarňou, je to jednoduchšie. Bez zázemia ide o skoro neriešiteľný problém – pomôcť môže len slnko, vietor a dostatok času. Keď zvlhnutú páperku sušíš doma, potom má prednosť pred sušičkou niekoľkodňové pozvoľné sušenie na ramienku v teple a prúdiacom vzduchu. Čím vyššie visí ramienko, tým teplejší je vzduch.

Odolnosť proti oderu a roztrhnutiu

Páperka je zraniteľný kus oblečenia. Každý majiteľ páperky je spokojný, keď sa mu látka neroztrhne, ani keď mu cez švy alebo látku neprelieza na povrch peria. Zvonku to nevyzerá pekne a zvnútra to spôsobuje zachytávanie peria na oblečení pod bundou.

Odolný povrch bundy bez bieleho prachu a pierok je dôkazom kvalitného spracovania a prémiových materiálov. Pri páperkách Mountain Equipment sa na kvalitu môžete spoľahnúť.

Odolnosť materiálu proti poškodeniu je definovaná jednotkou denier (D). Čím viac deniérov, tým pevnejšia a hrubšia látka. Ale tiež, čím viac deniérov, tým vyššia hmotnosť a horšia zbaliteľnosť. Naše perovky kolíšu od 10 do 50 D.

50 D – extrémna odolnosť proti roztrhnutiu

40 D – vysoká odolnosť, páperka vydrží naozaj veľa

30 D – stále ešte vynikajúca pevnosť látky

20 D – solídna odolnosť, ale opatrné zaobchádzanie je na mieste. Počítajte s výbornou zbaliteľnosťou.

10 D – ľahké páperky, často s veľkou dávkou peria, ktoré je potreba zbaliť do miniatúry. Sú zraniteľné a vyžadujú zaobchádzanie v rukavičkách, ale za svoje služby si to zaslúžia.

Recyklované povrchové materiály

Produkcia oblečenia a vybavenia je významným tvorcom emisií CO2, spotrebúva hodnotné prírodné zdroje a výrazne prispieva k znečisteniu životného prostredia a tvorbe odpadu. 100% recyklované textílie výrazne eliminujú spotrebu nových materiálov a tvorbu odpadu, čo výrazne znižuje ekologický dopad produktov. 

EARTHRISE 20

Earthrise 20D je povrchový materiál, ktorý je ľahký, odolný, neprepúšťa perie a je ošetrený vodoodpudivou DWR úpravou bez obsahu PFC, takže perie ti hneď nenavlhne. Je vyrobený zo 100% recyklovaného polyesteru takže je ekologicky nezávadný.

DRILITE® LOFT 20D a 50D

100% recyklovaný vodeodolný povrchový materiál. Na povrchu je navyše ošetrený vodoodpudivou úpravou DWR bez obsahu PFC, ktorá ešte viac prispieva tomu, aby perie zostalo v suchu aj vo vlhkých podmienkach. Látka tak odolá 1,5 m vysokému vodnému stĺpcu. DRILITE® LOFT je veľmi priedušná látka a zároveň je odolná voči vetru.

Prečo z páperiek vylieza perie

Dôvody sú štyri. Nízka kvalita švov, obyčajná konštrukcia komôr bez inovatívnych zlepšovákov a horšie perie s vyšším pomerom slamiek, ktoré ľahko prepichnú nekvalitnú látku. Rozdiel vo všetkých vymenovaných ohľadoch je obrovský. Porovnať lacnú páperovku zo supermarketu s bundou od renomovanej firmy je ako porovnávať auto Moskvič alebo Trabant s Rolls Royce.