Životnosť, údržba a záruka

Staraj sa pravidelne o svoj spacák

Ak sa o svoj páperový spací vak budete dobre starať, vydrží vám oveľa dlhšie ako len niekoľko rokov. Hovorí sa, že starostlivosť o páperový spacák je na rozdiel od syntetického náročná. Opak je však pravdou. Stačí málo – sušiť, vetrať, správne skladovať a občas vyprať.

  • Ráno po prebudení mu doprajte trochu slnka, aby sa vlhkosť odparila a vyvetrala. Keď je mokrý, doprajte mu trochu tepla a slnka aj v dlhších prestávkach počas dňa.
  • Pred spaním nechajte spací vak po vybalení chvíľu “nabrať” objem, aby dobre izoloval.
  • Po návrate domov vyberte spací vak z kompresného obalu a nechajte ho “dýchať” vo väčšom sieťovanom vaku.
  • Ak spací vak nepoužívate, uložte ho na chladné a suché miesto mimo dosahu slnečného žiarenia.
  • Zips udržujte čistý a občas ho namažte. Najlepšie špeciálnym prostriedkom, ktorý chráni zips pred prachom a odstraňuje nečistoty, ako je soľ, piesok atď.  
  • Neperte svoj páperový spacák bezdôvodne príliš často. Malé škvrny sa zvyčajne dajú vyčistiť vlhkou mydlovou handričkou. Pranie je pomerne zložitý a časovo náročný proces, preto by ste mali zvážiť objednanie tejto služby u odborníka.
  • Na pranie používajte len špeciálne pracie prostriedky. Vedľajším účinkom prania tkaniny je regenerácia peria. Vypraný spací vak môžete vysušiť v sušičke. Na vzdušnom mieste to ide aj bez nej, ale trvá to dlho a sú s tým starosti.

Pranie spacáku

Ak nepochybujete o tom, že pranie zvládnete, a máte naň dostatok času, môžete začať. Najskôr vyperte kompresný obal aj sieťovú skladovaciu kocku.

Na pranie spacieho vaku stačí bežná automatická práčka. Pranie je jednoduchšia časť čistenia ako sušenie.

Platí, že čím ľahší spacák, tým ľahšie pranie. Objemné a ťažšie spacie vaky s hmotnosťou nad jeden kilogram by sa mali prať v práčke s väčšou kapacitou bubna alebo zveriť do rúk profesionálov.

Vždy používajte špeciálny prací prostriedok na perie s označením “down wash”, napr. Grangers Down Wash, Nikwax Down Wash Direct, Storm Down Wash alebo Fibertec Down Wash Eco. Nikdy nepoužívajte zmäkčovač tkanín alebo bežný prací prášok. Čistenie v čistiarni je tiež cesta do pekla a môže nenávratne poškodiť perie. 

Pred praním vypláchnite horúcou vodou priehradky na prací prostriedok, aby sa odstránili všetky zvyšky starého prášku a usadeniny. Potom pustite práčku na cyklus namáčania, aby ste vypláchli všetky zvyšky nečistôt.

Teraz si pripravte spací vak. Uvoľnite všetky sťahovacie šnúrky a dôkladne zapnite všetky suché zipsy. Bočný zips úplne rozopnite tak, aby bol jazdec zipsu len na jednej strane a druhá strana bola z neho vytiahnutá.

Skontrolujte etiketu, pozrite sa na symboly a vedzte, že aj keď je na etikete uvedené len ručné pranie, v práčke sa prať dá. Nastavte program na “jemné pranie” alebo “pranie vlny”. Zvoľte pomalú rýchlosť odstreďovania, maximálne 400 otáčok za minútu. Nastavte teplotu na 30 stupňov. Odporúča sa vykonať aspoň 2 cykly namáčania.

Pred ručným praním naplňte veľkú vaňu teplou vodou a pridajte prací prostriedok typu down wash. Spací vak jemne ponorte. Počítajte s tým, že vzduch medzi perím bude chvíľu sťažovať ponorenie spacieho vaku. Spací vak jemne omyte po vnútornom a vonkajšom povrchu a opatrne ho kúsok po kúsku stláčajte medzi prstami. Nakoniec spací vak starostlivo vyperte.

Po vypraní vyberte mokrý, vodou nasiaknutý spací vak z práčky alebo y vane a veľmi opatrne ho vložte do pripraveného lavóra. Spací vak držte tak, aby zadržaná voda nepoškodila švy v komorách, v ktorých je voda. Neznepokojujte sa tým, ako spací vak vyzerá.

Ako vysušiť páperový spací vak

Nasleduje sušenie. Spací vak musí byť dôkladne vysušený, aby opäť dokonale fungoval. Sušte pomaly v sušičke nastavenej na najnižšiu možnú teplotu. Výber vyššej teploty v nádeji na rýchlejšie sušenie by mohol ľahko poškodiť tkaninu alebo iné časti spacieho vaku.

Proces sušenia trvá niekoľko hodín, najmä v prípade objemnejších spacích vakov, ktoré majú viac peria. Počas sušenia spací vak pravidelne kontrolujte – vyberte ho zo sušičky a skontrolujte, či nie je príliš teplý. Dôležité je, v častých intervaloch pretriasť a prehnietiť komory medzi prstami. Nepremeškajte správny čas na začatie “masírovania” páperia, začnite skôr, ako je spací vak príliš suchý. Hnietenie peria pomôže oddeliť prípadné hrudky a zabezpečí, že páperová výplň získa svoju prirodzenú štruktúru. Tento proces možno podporiť pridaním niekoľkých tenisových loptičiek do bubna sušičky.Po dôkladnom vysušení je potrebné skontrolovať všetky súčasti, ako sú sťahovacie šnúrky a ich spony, a tiež namazať zipsy. Odporúčame používať špecializované produkty, ako je napríklad Gear Aid Zipper Lubricant, McNETT Zip Care alebo Zipper Stick. Alternatívne možno použiť aj prírodné produkty, ako je napríklad včelí vosk.

Životnosť spacáku

Pri dodržiavaní jednoduchých pravidiel starostlivosti vydrží kvalitný páperový spací vak desiatky rokov, zatiaľ čo syntetický len dva alebo tri roky. Ak ho používate často, nezabudnite ho častejšie umývať. Špinavý a zatuchnutý spací vak nie je príjemný, materiály trpia a izolácia je o niečo horšia.

DOWN CODEX® – symbol etického prístupu k chovu zvierat

DOWN CODEX® je kontrola pôvodu peria, jeho kvality, etického a ekologického prístupu k chovu zvierat. Farmy, z ktorých nakupujeme perie, každoročne kontroluje nezávislá švajčiarska organizácia IDFL, aby sa zabezpečilo, že spĺňajú najvyššie kvalitatívne kritériá. To zaručuje vysokú kvalitu životných podmienok zvierat, a tým aj kvalitu peria. Jedno bez druhého nefunguje.

  • Každý výrobok z peria má unikátny kód, ktorý umožňuje sledovať pôvod peria a jeho parametre.
  • Komplexný a transparentný systém auditu pôvodu peria zo všetkých značiek a z ktoréhokoľvek miesta na svete.
  • Vo výrobkoch spoločnosti Mountain Equipment je perie vždy len vedľajším produktom chovu na mäso alebo vajcia.

30 dní na vyskúšanie spacáku

Na každom spacom vaku Mountain Equipment uvádzame hodnotu Good Night Sleep Guarantee (Garancia dobrého spánku), a ak vám bude pri tejto teplote zima, môžete ho do 30 dní vymeniť za teplejší. Stačí doručiť nepoškodený spací vak, zaplatiť rozdiel v cene a my vám pošleme nový a teplejší!

10-ročná záruka

Či už sa chystáte do Tatier, Chamonix alebo na osemtisícovku, musíte sa na svoje vybavenie spoľahnúť. Spoločnosť Mountain Equipment svojim výrobkom dôveruje a nebojí sa za svoje produkty postaviť. Na základe desaťročí skúseností a testovania poskytujeme na spacie vaky 10-ročnú záruku na výrobné chyby. Ak zistíte výrobnú chybu, spací vak vám bez otázok opravíme, vymeníme alebo vrátime peniaze.

Pozáručný servis a opravy

Každý sa snaží vyhnúť situácii, keď si roztrhne alebo inak poškodí spací vak. Ak sa stane niečo nepríjemné, máme riešenie. Opravu vám zabezpečíme v najbližšom servisnom stredisku Mountain Equipment v Mníchove. Oprava môže byť štandardne vybavená do 14 dní a váš spací vak vám bude vrátený plne funkčný.

Odolnosť proti pretrhnutiu a predratiu

Najpevnejšiu tkaninu HELIUM™ 40 majú páperové spacie vaky CLASSIC 40 D (denier – parameter pevnosti tkaniny), veľmi odolný je aj materiál DRILITE® Loft 30 D v rade GLACIER. Solídnu pevnosť sľubuje aj HELIUM™ 20 D v rovnomennom rade HELIUM. Tkaniny najlepších spacích vakov sú najzraniteľnejšie. Nižšia hmotnosť a lepšia zbaliteľnosť sú výsledkom jemnejších tkanín – membrány Plasma™ aj DRILITE® Loft 10 D v sérii EXTREME LIGHT a GORE-TEX INFINIUM™ ponúkajú odolnosť 10 D v sérii EXTREME EXPEDITION.