Technológie a komory spacákov

Detaily, ktoré pomáhajú izolácii

Na prvý pohľad sa páperový spacák môže zdať ako obyčajný vak plný peria. V skutočnosti sa jedná o najkomplikovanejší páperový produkt. V noci telesná teplota klesá, nehýbeme sa a telo tak musí byť lepšie izolované. Rôzne časti tela si vyžadujú rôzne prístupy, pokiaľ ide o typ a množstvo peria. Do hry vstupujú rôzne tvary komôr, materiály a ďalšie technológie, ktoré rozoberieme v tomto článku.

  • Druh komôr – existuje niekoľko typov komôr, ktorých tepelnoizolačné vlastnosti a hmotnosť sa líšia. Základnou komorou je H-komora, ktorú ale nenájdete v žiadnom spacáku Mountain Equipment. Základné modely používajú šikmé komory a najkomplikovanejšie, ale najteplejšie komory sa nachádzajú v sérii EXTREME. Každá komora má vo vnútri presné množstvo páperia v súlade s potrebami ochrany tela, tzv. body mapping. Viac o komorách v nasledujúcej kapitole.
  • Ergonomický tvar pre chodidlá – nohy musia byť čo najviac izolované, pretože sa málo prekrvujú. Spodná časť spacákov Mountain Equipment je skosená do lichobežníkového tvaru a oblasť prstov je zdvihnutá ako žraločia plutva. Vďaka tomuto ergonomickému tvaru netlačíš chodidlami na perie v komorách okolo nôh. Preto nevznikajú miesta úniku tepla a izolácia funguje bez strát. 
  • Kapucňa – cez hlavu uniká z ľudského tela najviac tepla (30 %), preto je potrebné venovať kapucni osobitnú pozornosť. Sedem alebo päť komôr v kapucni (v závislosti od typu spacieho vaku) zabraňuje migrácii peria, chráni hlavu pred stratou tepla a podporuje tak nerušený spánok. Svoju úlohu tu zohráva aj komplexnosť strihu v oblasti hlavy. Keď potrebujete kapucňu stiahnuť, nie je problém. Podľa tvaru šnúrky presne viete, či sťahujete vrchnú časť kapucne (plochá šnúrka) alebo spodnú časť (okrúhla šnúrka).
  • Perie pri nohách a v kapucni – v týchto partiách používame vyššiu hustotou plnenia peria, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti hlbšie do komory. To oceníte pri spaní v snehovom záhrabe, pri kontakte s mokrou stenou alebo pri kondenzovanej vlhkosti v stane.
  • Ochranný golier okolo krku – aby sa zabránilo úniku tepla zo spacieho vaku. Golier na vnútornej strane vypĺňa priestor okolo ramien a krku. Týmto spôsobom sa teplo v spacom vaku “zaštopluje Golier má nižšiu hustotu peria, aby sa presne prispôsobil tvaru vašich ramien a krku.
  • Zips YKK® s automatickým zámkom – v spacom vaku Mountain Equipment, nebudete mať ten nepríjemný pocit, keď sa v noci zobudíte s rozopnutým zipsom. Zips má zámok a sám sa nerozopne. Jednoduchým potiahnutím uvoľníte poistku a spacák sa rozopne, až keď budete chcieť. Na pohodlné zapínanie bez zadrhávania je použitý vysokokvalitný zips od renomovaného výrobcu YKK®. Tento zips funguje bez problémov aj v mrazivom počasí a môžete sa naň kedykoľvek spoľahnúť.
  • Izolačná léga pod zipsom – zabraňuje úniku tepla cez najslabšie miesto spacákov, zips. Trojuholníková léga, vyplnená perím a syntetikou, dobre prilieha k spacáku. Syntetika zabraňuje pohybu peria pozdĺž légy. Zips je umiestnený v spodnej polovici spacieho vaku, aby sa zabránilo úniku tepla, ktoré stúpa nahor, cez zips.
  • Strečové nite – sú použité na vnútornej strane spacieho vaku a lepšie vás “objímu”. Elimináciou cirkulácie vzduchu v spacom vaku sa dosiahnu lepšie izolačné vlastnosti a zvýši sa tepelný komfort bez toho, aby sa zvýšila jeho hmotnosť. 
  • Elastické švy – znižujú tepelné straty. Najvýkonnejšie spacie vaky EXTREME využívajú elastické švy EXL®, ktoré zlepšujú tepelný komfort spacích vakov približne o 2 °C.

Druhy komôr

Spôsob, akým je spací vak skonštruovaný, má veľký vplyv na jeho odolnosť voči oderu, schopnosť izolovať teplo vo vlhkých podmienkach a v neposlednom rade na jeho hmotnosť. My používame oveľa zložitejšiu konštrukciu ako ktorýkoľvek iný výrobca, pretože na dlhých a náročných cestách na tom naozaj záleží. Snažíme sa zabezpečiť, aby spací vak rovnomerne izoloval v celej svojej konštrukcii, pretože nemá zmysel udržiavať teplo na hrudi, keď vám mrznú nohy.

Konštrukcia komôr a priečok medzi nimi tiež ovplyvňuje rovnomerné rozloženie peria v celom priestore.

V baffle (V komory)

Konštrukčne najsilnejší dostupný tvar komôr ponúka zároveň aj najväčšie prekrytie švov. Je to tepelne najefektívnejšia komora. Mierne prispieva k celkovej hmotnosti spacieho vaku. Používa sa tam, kde sa vyžaduje bezkonkurenčná izolácia.

Slanted box wall construction (skosené komory)

Jedna z najjednoduchších konštrukcií, ktorá však vďaka šikmým stenám ponúka lepšiu stabilitu a tepelnú izoláciu v porovnaní s bežnými H-komorami.

Trapezoid (Lichobežníkové komory)

Lichobežníkové komory sú prvotriednym spôsobom konštrukcie výnimočných spacích vakov. Poskytujú vynikajúce prekrytie švov, čím znižujú tepelné mosty a s nimi spojené vodivé tepelné straty. To znamená, že na udržanie tepla je potrebné menej páperia, najmä pri dlhodobom používaní. V lichobežníkových komorách s pomerom strán 14:7 vytvárajú bočné steny “magický uhol”, ktorý maximalizuje pevnosť a stabilitu komory a ponúka vynikajúcu maximalizáciu loftu. Lichobežníkové priečky sú ľahšie ako priečky v tvare V.

Čo komora, to iné presne navážené množstvo peria

Koncept “komora po komore” je vo svete páperových spacích vakov jedinečný. Pre každú komoru spacieho vaku je stanovené presné množstvo páperia. Áno, je to veda a množstvo ordinuje Dr. Down.

Prečo nepoužívame klasické H-komory?

V našich spacích vakoch nepoužívame obvyklé “H komory”, ale komory so šikmými stenami, ktoré lepšie zabraňujú úniku tepla cez švy. Pri našich spacích vakoch oceníte aj vynikajúcu izoláciu nôh, ktorá svojím tvarom kopíruje tvar chodidiel, tak aby nedochádzalo k stláčaniu páperia chodidlami, čo by spôsobilo zhoršenú izoláciu. Okrem toho sa páperie v oblasti chodidiel nachádza vo viacerých komorách. Strih spacieho vaku je prispôsobený podmienkam používania jednotlivých typov spacieho vaku. Podrobnosti o tvaroch Expedition Fit, Alpine Fit, Mountain Fit a Gran Turismo si môžete prečítať tu