Všetko o teplotných limitoch

Garancia dobrého spánku (GNS)

Pri spacích vakoch Mountain Equipment sa stretnete s hodnotou Good Night’s Sleep Guarantee (garancia dobrého spánku alebo GNS), ktorá zodpovedá teplote, pri ktorej váš spánok nebude rušiť chlad. Táto hodnota vychádza z reálnych testov v teréne a desaťročí skúseností s vývojom spacích vakov a zohľadňuje aj reálne faktory, ako je vietor a vlhkosť.

Jediná teplota Good Night’s Sleep Guarantee uľahčuje orientáciu v ponuke spacích vakov. Pre vás je to jediná hodnota, ktorá odráža reálne podmienky, keď spíte vonku. Stále sa môžete pohybovať podľa hodnôt Comfort, Limit a Extreme, ale ide o laboratórne hodnoty.

Urči si svoju limitnú teplotu

Do akých extrémov sa chystáte ísť? Dokážete si určiť hranicu, pri ktorej sa chcete pohodlne vyspať? Nájsť ten správny spací vak v desiatkach modelov bude oveľa jednoduchšie. Napríklad spacák Fireflash z radu Extreme Light vám zaručí dobrý spánok pri teplote -15 °C. To znamená, že pri teplotách pod bodom mrazu sa vyspíte do ružova.

30 dní na vyskúšanie spacáku

Ak si kúpite spací vak Mountain Equipment a nie je vám v ňom dostatočne teplo, môžete ho do 30 dní vymeniť za teplejší. Stačí doručiť nepoškodený spací vak, doplatiť rozdiel v cene za teplejší a je to!

Teplotné limity a ako im rozumieť

Pri každom spacom vaku sa stretnete s tromi teplotnými hodnotami, ktoré definujú jeho použitie. Tieto hodnoty sa však určujú v laboratóriu, a preto nemôžu zahŕňať mnoho skutočných faktorov, ktoré ovplyvňujú spanie vonku.

Comfort – teplota, pri ktorej sa “štandardná žena” (mladý vek, fyzická zdatnosť a dobrý zdravotný stav) cíti pohodlne v polohe na chrbte počas celej noci. Ak ste žena alebo muž, ktorý má rád teplo, táto hodnota je pre vás najdôležitejšia.

Limit – teplota, pri ktorej sa “štandardný muž” ležiaci v skrčenej polohe neprebudí zimou po celých 8 hodín spánku. Ak ste muž alebo žena, ktorým nevadí chladnejšia noc, toto je hodnota pre vás.

Extreme – hraničná teplota okolia, pri ktorej “štandardná žena” vydrží šesť hodín bez rizika podchladenia alebo smrti. Tento parameter si predstavte ako limit pre pržitie.

Pokiaľ ťa spôsob merania zaujíma podrobne, prečítaj si náš podrobný článok o meraní teplôt spacákov, kde do detailu popisujeme problematiku normy.