Kapucne a vysoký golier

Kapucňa by vám mala umožniť nerušený výhľad a zároveň ochrániť pred najhorším počasím. Pýchou našich páperiek sú práve kapucne. Pre neobmedzený pohyb v prilbe majú niektoré kapucne dokonca pružné švy.

Nemenej dôležitý je golier, ktorý ochráni nielen krk, ale aj bradu. Výborným páperkám končí golier v úrovni úst.

Čo znamená pojem plne nastaviteľná kapucňa?

U takejto kapucne je možné regulovať veľkosť obvodu hlavy, čo je fajn jednak, keď sa nosí bunda s nasadenou helmou aj bez a jednak pri presnom nastavovaní kapucne, napríklad vo víchrici.

Ďalším prvkom je sťahovanie okolo tváre. Sťahovacie šnúrky sú umiestnené na spodku goliera, aby v prípade silného vetra nebičovali tvár užívateľa.

Typy kapucní u páperiek Mountain Equipment

Full Dome HC Hood je naša najteplejšia kapucňa používaná pri expedičných páperkách. Je plne nastaviteľná a kompatibilná s prilbou. Komory kapucne majú teplé švy pre ešte lepšiu ochranu v mrazivých podmienkach. Na vnútornej strane má strečové švy EXL®, ktoré uľahčujú pohyb s nasadenou kapucňou. Túto kapucňu nájdeš na bundách – Gasherbrum Jacket, K7 Jacket a K7 Women’s Jacket.

Full Dome HC Hood – K7 Jacket

Half Dome HC Hood je plne nastaviteľná kapucňa kompatibilná s prilbou. Časť komôr kapucne má teplé švy pre ešte lepšiu ochranu v mrazivých podmienkach. Na vnútornej strane má strečové švy EXL®, ktoré uľahčujú pohyb s nasadenou kapucňou. Túto kapucňu nájdeš na bundách – Vega Jacket a Sigma Women’s Jacket.

Half Dome HC Hood – Vega Jacket

Super Alpine HC Hood je najväčšia kapucňa, určená na použitie s horolezeckou prilbou. Pri nosení bez helmy ju možno stiahnuť a zmenšiť tak, aby neprekážala. Jej tvar je zladený s kapucňou lezeckej goráčovky Tupilak. Na prvý pohľad sa ale môže zdať trochu „prehnaná“. Je ale pri páperkách, používaných v náročných podmienkach a preto má opodstatnenie. Táto kapucňa má elastické švy EXL®, ktoré uľahčujú pohyb s nasadenou kapucňou. Túto kapucňu nájdeš na bundách – Kryos Jacket, Kryos Women’s Jacket, Xeros Jacket, Xeros Women’s Jacket.

Super Alpine HC Hood – Xeros Jacket

Mountain HC Insulated Hood je kapucňa strednej veľkosti. Pri nosení bez helmy ponúka vynikajúcu ochranu a dostatok výhľadu bez toho, aby pôsobila príliš objemne. V prípade potreby ju možno nosiť cez helmu, ale pri používaní helmy sa nebudete cítiť tak pohodlne ako v kapucni Super Alpine HC Hood. Túto kapucňu nájdeš na bundách –Trango Jacket, Trango Women’s Jacket, Baltoro Jacket, Baltoro Women’s Jacket, Earthrise Hooded Jacket, Earthrise Hooded Women’s Jacket.

Mountain HC Insulated Hood – Trango Jacket

Elastane Bound Mountain HC Insulated Hood je kapucňa s elastickým lemom, ktorá perfektne kryje holú hlavu, s nasadenou čiapkou aj s lyžiarskou helmou. Zapínanie a golier dobre chránia aj ústa, takže pri súbežnom použití lyžiarskych okuliarov nie je zakrytý iba nos. Aj so zapnutou kapucňou je dobrý rozsah rotácie hlavy a rozšíreného periférneho videnia. Túto kapucňu nájdeš na bundách – Frostline Jacket, Frostline Women’s Jacket, Skyline Women’s Parka.

Elastane Bound Mountain HC Hood – Frostline Jacket

Mountain Hood je naša najmenšia kapucňa a je ideálna pre použitie v menej náročných podmienkach alebo keď sa počíta každý gram. Veľmi dobre sedí cez hlavu s čiapkou, ale nie je vhodná na použitie cez helmu. Túto kapucňu nájdeš na bundách – Senja Jacket, Senja Women’s Jacket.

Mountain Hood – Senja Women’s Jacket

Zip-off Mountain Insulated Hood je kapucňa, ktorú môžeš z bundy odstrániť pomocou zipsu. Túto kapucňu nájdeš na bundách – Lightline Jacket, Lightline Women’s Jacket, Lightline ECO Jacket, Lightline ECO Women’s Jacket, Lightline ECO Women’s Parka, Lightline Women’s Parka.

Zip-off Mountain Insulated Hood – Lightline Jacket
Zip-off Mountain Insulated Hood – Lightline Jacket

Zhrnutie

Podľa miery izolácie – najteplejšia je Full Dome HC Hood, pod ňou je Half Dome HC Hood a solídnou istotou je Mountain HC Hood. HC znamená Helmet Compatible, teda vhodné na použitie s prilbou. EXL švy sú pružné a kapucňa sa vďaka tomu lepšie prispôsobí pohybom hlavy. Super Alpine HC Hood má optimálny tvar pre náročný alpinizmus.