Všetko o perí v páperových bundách

Ako izoluje perie?

  Páperová izolácia je najlepšia preto, že perie dokáže vo svojej štruktúre vytvoriť najviac vzduchových kapsičiek, v ktorých sa „usadí“ vzduch. A práve vzduch je tým izolantom, perie je prostredím, kam sa ho zmestí najviac.

  Ako posudzujeme kvalitu peria?

  Plnivosť peria – je schopnosť častíc peria naplniť objem. Perie má prirodzenú schopnosť zväčšovať svoj objem a vyplniť (nafúknuť) komory páperky. Plnivosť sa udáva v jednotkách cuin na objemovú jednotku (kubický palec / unca). Môžeš sa stretnúť aj s pojmami loft alebo fill power. Čím väčšia plnivosť, tým lepšie izolačné vlastnosti.

  Pomer prachového peria voči pierkam 90/10 je optimálna. Prachové perie sú čisté jemné vlákna, zvyšok tvorí drobné perie so slamkami a zlomkami. Všeobecne uznávanou spodnou hranicou kvality je 85% prachového peria. Pomer 90/10 predstavuje veľmi kvalitné perie.

  Kačacie, husie alebo recyklované perie?

  Mountain Equipment používa husacie perie u búnd do najväčších mrazov. U menej teplých páperiek udržuje telesné teplo kačacie perie. To ale neznamená, že každá hus je lepšia ako kačica. 

  O kvalite peria rozhoduje predovšetkým jeho spracovanie a plnivosť. Vysoko kvalitné kačacie perie môže mať parametre tepelnej izolácie rovnaké alebo lepšie ako husacie perie. Skrátka a dobre, plnivosť je najdôležitejšia.

  Ekologickým izolantom je tzv. recyklované perie. Také perie už bolo použité v inom výrobku a po proces prípravy (pranie, sušenie, sterilizácia, roztriedenie na frakcie) sa používa v ďalšom produkte.

  Čím sa líši kačacie perie od husieho?

  Ak chcete dosiahnuť rovnakú mieru izolácie, budete potrebovať viac kačacieho peria ako husieho. Bunda s kačacím perím bude preto o trochu ťažšia a objemnejšia. To je jediný rozdiel, ktorý sa prejaví na váhe, objeme aj cene. Treba dodať, že na oba druhy peria sa môžete 100% spoľahnúť.

  Perie je prírodný, ekologický produkt

  Kačacie aj husacie perie je čistené vodou bez chemikálií. Tým sú zničené roztoče aj prostredie pre ich život, čo ocenia hlavne alergici. Perie si zachová svoj loft aj dôležitú mastnotu, je dobre zbaliteľné, má vynikajúce izolačné schopnosti, nízku hmotnosť a dlhú životnosť.

  Perie v páperkách Mountain Equipment

  Down 800 – husacie perie s plnivosťou 800 cuin z východnej Európy je najlepším druhom peria na trhu. Obsahuje minimálne 90% prachového peria a každá šarža je samostatne testovaná, aby bola overená plnivosť 800 cuin a aby spĺňala DOWN CODEX®.

  Down 700 – je vysoko kvalitné kačacie perie obsahuje aspoň 90% prachového peria a má plnivosť aspoň 700 cuin. Produkcia peria spĺňa pravidlá etického DOWN CODEX®.

  Recycled down 700 – kvalitné recyklované perie s loftom 700 cuin.

  DOWN CODEX®

  Garancia kvalitného peria v bundách Mountain Equipment je výsledkom starostlivého výberu fariem a ich etického prístupu k chovu zvierat. Platí úmera, že čím má vták lepší život, tým má kvalitnejšie perie. Vo výrobkoch Mountain Equipment je perie vždy iba vedľajším produktom chovov na mäso alebo vajcia. Všetko použité perie v našich produktoch pochádza z kontrolovaných a známych zdrojov. Každý výrobok má unikátny kód, podľa ktorého je možné dohľadať pôvod peria a jeho parametre.

  Down Cycle™

  Toto je visačka pre 100% recyklované perie. Je to záväzok firmy Mountain Equipment pre prispievanie k udržateľnej produkcii. Zlepšenie udržateľnej produkcie začalo v roku 2017 kedy bolo prvýkrát predstavené 100% post-spotrebiteľsky recyklované perie. Vtedy vznikla aj myšlienka na vytvorenie fungujúceho uzavretého reťazca na recykláciu. Teda že páperové oblečenie alebo spacie vaky ktoré sú nechcené alebo sú na konci svojho životného cyklu, nebudú len tak vyhodené ale perie bude použité na výrobu nových produktov.

  Dr. Down to vie správne nadávkovať

  Pre Mountain Equipment pracuje Matt Fueller, muž s prezývkou „Doktor Peria“. Tento anglický horolezec, sa zaoberal vedeckým výskumom peria a na túto tému obhájil titul PhD. Matt vytvoril systém „Baffle by baffle“ (komora po komore), ktorý spočíva v presnom dávkovaní peria do každej komory. S týmto prístupom navrhol celú koncepciu súčasnej kolekcie páperových búnd a spacákov Mountain Equipment.

  To, čo robí Matta výnimočným, je jeho jedinečná znalosť peria. Vďaka svojim skúsenostiam z hôr a nadšeniu pre vývoj nových produktov sa stal popredným svetovým odborníkom na používanie peria v outdoorovom priemysle. Štyri roky vykonával laboratórne testy hustoty a výkonnosti peria. Matt, ktorý s nami teraz pracuje ako produktový inžinier, neustále posúva hranice páperových produktov.

  Matthew Fuller, přezdívaný Dr. Down
  Matthew Fuller, vývojár páperových produktov prezývaný Dr. Down