Vývoj, technológie a dizajn

Vývoj rady GORE-TEX Pro

Mountain Equipment začal navrhovať a vyrábať bundy s technológiou GORE-TEX v roku 1977 so zavedením prvej nepremokavej bundy Cascade. Odvtedy sa bundy neustále vyvíjali, či už vďaka novým laboratórnym technológiám alebo testovaniu v teréne priamo v horách. Najnovšia evolúcia radu GORE-TEX Pro je navrhnutá tak, aby poskytovala vynikajúci strih a funkčnosť. Je to výsledok práce mnohých ľudí s mnohoročnými skúsenosťami, ktorý nad vývojom strávili tisíce hodín.

Základy vývoja

Pred tým, než výrobok dorazí na koniec výrobnej linky, sa v Mountain Equipment venovali stovky hodín premýšľaniu, navrhovaniu a doladeniu každej jeho časti.

Proces vývoja produktov je nekonečný cyklus, ktorý čerpá z príbehov a praktických skúseností aj nášho širšieho tímu atlétov, hodnotí, čo by mohlo fungovať lepšie a byť vylepšené, rovnako ako to, čo funguje a malo by zostať nedotknuté. Pri vývoji produktov je nevyhnutné porozumieť tomu, pre čo je produkt základne navrhnutý a počúvať tých, ktorí ho používajú.

Výsledkom je produkt, ktorý je navrhnutý na určitý účel a je navrhnutý tak, aby základné funkcie fungovali dobre a spoľahlivo.

Často ide len o úpravu drobností, napr. ako zväčšiť vrecko, ako vylepšiť odvodňovacie kanáliky vo vreckách alebo kam umiestniť sťahovaciu šnúrku – ale aj to sú hodiny strávené premýšľaním.

Priemerne je GORE-TEX Pro bunda od Mountain Equipment zložená z 58 samostatných dielov, viac ako 13 metrov lepiacej pásky a na jej zostavenie je potrebných zhruba 5 hodín a tím tridsiatich ľudí.

Počas týchto 5 hodín sa vykoná celkom 203 procesov. Každý proces je náročný na zručnosť a vyžaduje skúsené krajčírky s rokmi praxe. Len samotná kapucňa vyžaduje 34 samostatných procesov a hoci sa technológie a stroje neustále zlepšujú, zostavenie kapucne stále trvá tímu deviatich ľudí takmer pol hodiny.

Výnimočné funkčné prvky

Existuje niekoľko prvkov, vďaka ktorým sa domnievame, že naše bundy skutočne vynikajú.

Dizajn kapucne

Prvky Cohaesive®

Patenty na stiahnutie kapucne Cohaesive® ponúkajú jednoduché nastavenie bez ohľadu na to, či máte oblečené rukavice a ľahko ich možno nájsť za akýchkoľvek poveternostných podmienok. Pevne držia aj v mraze a sú ľahšie uvoľniteľné ako iné patenty.

Správna tuhosť elastických sťahovacích šnúrok

Elastická sťahovacia šnúrka kapucne musí mať presne správnu úroveň tuhosti a pružnosti. Povädnutá elastická šnúrka na kapucni, ktorá sa tiahne až do polovice bundy a bije vám do tváre, jednoducho nie je dostatočne kvalitná. Šnúrka s vysokým modulom elasticity je ideálna na predné sťahovanie kapucne. Avšak, nižší modul elasticity sa používa pre zadnú sťahovaciu šnúrku, pretože je pohodlnejšia a nesťahuje tak hlavu.

Tvar kapucne

Kapucne Mountain Equipment sú úplne oprávnene považované za jedny z najlepších na trhu. Je to vďaka hodinám skúšania a dolaďovania ich tvaru, keď sú nasadené cez rôzne vrstvy oblečenia – cez čiapku, cez helmu, s lyžiarskymi alebo slnečnými okuliarmi alebo pri pohyboch hlavy do strán hore a dole. Všetko je navrhnuté tak, aby kapucňa neobmedzovala pohyb alebo priestorové videnie.

Vnútorná podšívka

Vnútorná podšívka nepremokavých búnd Mountain Equipment je jedinečná na trhu. Je čistejšia, ľahšia a pohodlnejšia ako iné konštrukcie. Vďaka bezšvovému dizajnu nezachytáva vlhkosť a nezamŕza.

Dizajn vreciek

Kanáliky na odvod vody vo vreckách

Aj nepremokavé zipsy YKK® Aquaguard® môžu v extrémnych podmienkach prepustiť vlhkosť. Preto majú vrecká pod zipsami laminovanú légu a na spodku zipsu odvodňovacie otvory, cez ktoré môže voda vytiecť. Všetky vrecká sú navyše zvnútra nepremokavé, takže aj v prípade, že premoknú, voda sa nedostane až k vášmu telu.

Vrecká veľkých rozmerov

Vrecká sú navrhnuté tak, aby fungovali s reálnymi objektmi. Do vonkajších vreciek sa zmestia napr. rukavice alebo mapa a do vnútorného vrecka sa zmestí (takmer) akýkoľvek telefón.

Dizajn manžiet

Nepremokavé bundy vyrábame už od roku 1977 a za ten čas prakticky poznáme každý možný spôsob, ako môžu zlyhať. Preto u všetkých búnd používame zosilnené manžety so sťahovaním na suchý zips. Zo skúseností vieme, že obyčajné šitie a lepenie nie je dosť silné.