Pranie a údržba

Nepremokavé bundy značky Mountain Equipment sú ušité tak, aby vydržali celé roky, ale vydržia dlhšie a budú fungovať lepšie, pokiaľ sa o ne správne staráte.

Pranie

Nepremokavé oblečenie by malo byť pravidelne prané a po použití by malo byť dôkladne usušené. Keď ho nepoužívate, malo by byť skladované na chladnom a suchom mieste, vzdialenom od priameho slnečného svetla. Zipsy by mali byť udržiavané čisté a pravidelne premazávané. Rady na tejto stránke sú určené pre nepremokavé odevy vyrobené z materiálu GORE-TEX Pro, GORE-TEX alebo DRILITE®.

Nepremokavé odevy by sa mali prať pomocou špecializovaného čistiaceho prostriedku. Pokiaľ je váš odev extrémne špinavý, môže byť ako posledná možnosť použitý jednoduchý tekutý prací prostriedok bez aviváže, ale iba ak iné metódy nedokázali váš odev vyčistiť. Za žiadnych okolností nepoužívajte aviváž. Pravdepodobne by poškodila úpravu DWR a mohla by spôsobiť trvalé poškodenie konštrukcie výrobku.

  • Pred začiatkom dôkladne vyčistite práčku od bežného pracieho prostriedku: spustite krátky oplachovací cyklus s prázdnou práčkou, aby ste odstránili všetok zostávajúci prací prostriedok.
  • Uistite sa, že sú všetky vrecká prázdne, uvoľnite sťahovacie gumičky, pripnite suché zipsy na manžetách a zipsy na vreckách a vetracie zipsy zatvorte úplne.
  • Prečítajte si štítok so starostlivosťou, ktorý je vo vnútri bundy.

Vyberte vhodný program na vašej práčke – ideálne by to mal byť program s nízkou až strednou rýchlosťou odstreďovania, ako je program pre jemnú bielizeň, vlnu alebo ručné pranie, s teplotným nastavením 30 °C alebo 40 °C. Viac odevov môžete prať naraz, ale vyhnite sa praniu silne znečistených odevov spoločne. Dôkladne opláchnite (aspoň dvakrát) pred odobratím.

Potom môžete odevy nechať voľne uschnúť na vzduchu alebo ich vysušiť v sušičke pri dodržaní pokynov na štítku so starostlivosťou. Pokiaľ je odev mokrý, môžete ho opätovne impregnovať. Pre aktiváciu ochrany proti vode (DWR) na vonkajšej tkanine, odev buď opätovne sušte v sušičke na nízkej teplote, alebo opatrne žehlite vonkajšiu tkaninu na miernej teplote, pričom medzi odevom a žehličkou umiestnite tenkú látku. Nedovoľte, aby žehlička prišla do styku so zipsami, patentmi alebo logami.

Nakoniec by ste mali skontrolovať všetky komponenty, ako sú napríklad patenty a elastické sťahovacie šnúrky a dôkladne naolejovať zipsy. Poškodené zipsy sú jednou z najčastejších príčin zlyhania výrobkov a môžu privodiť problémy v nevhodnú chvíľu – napríklad uprostred alpskej steny alebo ďaleko od domova.

Obnovenie vodeodpudivosti (DWR)

Trvanlivá vodeodpudivá úprava (DWR) na vonkajšej vrstve nepremokavej bundy pomáha vode tvoriť kvapôčky a stekať dole. Jedná sa o dôležitú súčasť celkovej vodeodolnosti vašej bundy

DWR sa však časom opotrebuje a jeho účinky sa postupne strácajú. Je ovplyvnené napríklad oderom, ale aj znečistením špinou a olejom. Aj keď to nespôsobí prienik vody cez bundu, môže to výrazne obmedziť priedušnosť a spôsobiť vlhkosť.

DWR je možné znovu aktivovať praním a opätovným sušením (viď. pranie nepremokavej bundy), ale pokiaľ to nemá požadovaný účinok, je možno čas zvážiť znovuobnovenie ochrannej úpravy obnovovačom vodeodpudivosti, buď vo forme spreja alebo pracieho prášku.

Znovuobnovenie vodeodpudivosti je proces, ktorý by mal byť vykonaný iba na čistom odeve za dodržania pokynov pre príslušný obnovovač. Aj keď obnovovač vodoodpudivosti nevyžaduje aktiváciu teplom, stále odporúčame sušiť odev v sušičke alebo žehliť podľa pokynov na pranie, pretože pôvodná vodeodpudivá úprava je aktivovaná teplom pri výrobe.

Opravy a servis

Bohužiaľ, aj pri opatrnom zaobchádzaní a starostlivosti sa ti môže nepremokavá bunda roztrhať alebo poškodiť, najmä pri lezení alebo alpinizme. Tieto škody nie sú kryté našou zárukou, pretože sú považované za normálne opotrebenie, aj keď nešťastné. Avšak, mnoho týchto chýb je možné opraviť ako “na mieste”, tak profesionálne v našom servisnom stredisku.

Mnoho bežných poškodení, ktoré vznikajú pri používaní, je možné opraviť a zaistiť tak, že vaše nepremokavé oblečenie bude slúžiť ešte mnoho rokov. Tieto opravy zahŕňajú napr. čiastočnú alebo úplnú výmenu zipsov, výmenu alebo znovu pripevnenie šnúrok, opravu akýchkoľvek roztrhnutí alebo odrenín tkaniny a znovu aplikáciu lepiacej pásky na švy.

Životnosť

Životnosť nepremokavého oblečenia sa značne líši. Frekvencia používania, typ aktivity a samozrejme aj odolnosť pôvodného produktu, hrá úlohu v tom, ako dlho sa dá očakávať, že nepremokavé oblečenie vydrží. Ale ak si myslíte, že vaše oblečenie sa blíži ku koncu svojho života, urobte všetko pre to, aby ste ho predĺžili. Noste ho, kým sa nerozpadne. Výroba vodeodolného oblečenia, ktoré je zložité a zahŕňa mnoho komponentov a materiálov, je veľmi energeticky náročná a jedným z najefektívnejších spôsobov znižovania jeho environmentálneho dopadu je, hoci sa to môže zdať divné, predĺžiť životnosť svojho oblečenia čo najdlhšie a nepotrebne ho nemeniť.