Funkčné prvky

Dobrá nepremokavá bunda nie je len o špičkovom 100% nepremokavom materiáli. To, čo ju robí vrcholovým vybavením do hôr, sú funkčné prvky. Aj ten najlepší materiál by bez nich bol k ničomu. Pri výbere nepremokavej bundy je dôležité vedieť, na aké aktivity ju chceš používať a bez akých funkčných prvkov sa nezaobídeš. Sťahovacie manžety, zips, ktorý neprepustí vodu a nezasekáva sa, alebo veľké vrecká a vetracie otvory v podpazuší, to sú prvky, na ktoré je dobré sa pri výbere zamerať.

Storm Construction

Technológia Storm Construction zabezpečuje extrémne vysokú odolnosť voči prírodným živlom.

  • Už tak nepremokavé zipsy sú ešte poistené vnútornou légou z membrány GORE-TEX Pro, ktorá odvádza prípadnú vlhkosť. 
  • Lemy sú z vnútornej strany ešte poistené membránou GORE-TEX Pro, aby vlhkosť nenasiakla do podšívky.
  • Hladké švy sú znútra podlepené extra širokou páskou, aby se na ne dalo skutočne spoľahnúť.
  • Bezšvové panely v oblasti tváre – pre maximálny komfort.

Tieto technológie sú použité len na niekoľkých špičkových modeloch, u ktorých sa predpokladá, že budú použité v tých najextrémnejších podmienkach. Technológia Storm Construction je použitá na bundách Tupilak Men’s Jacket, Tupilak Women’s Jacket, Changabang Men’s Jacket, Lhotse Men’s Jacket and Manaslu Women’s Jacket.

Nepremokavé hladké švy

Všetky nepremokavé bundy Mountain Equipment majú nepremokavé hladké švy, čo sa prejavuje tak, že na vonkajšej strane nevidíš žiadne nite. Vďaka tomu švy vydržia oveľa dlhšie a neprepichnú sa. Taktiež to eliminuje nasávanie vlhkosti cez nitky.

Všetky švy sú navyše podlepené nepremokavými páskami, vďaka ktorým sa ti dovnútra nedostane žiadna vlhkosť.

Rukávy a manžety

Nepremokavé bundy Mountain Equipment majú predtvarované rukávy so skoseným spodným lemom a sťahovaním na suchý zips. Celý diel ramien a vrch rukávov je vyrobený z jedného kusu, ktorý sa ťahá od krku až po zápästie. Je doplnený len o malé vložky, ktoré mu dodávajú dokonalý tvar a funkčnosť.

Sťahovanie spodného lemu

U všetkých nepremokavých búnd Mountain Equipment je možné nastaviť veľkosť obvodu spodného lemu pomocou elastických šnúrok. U väčšiny búnd nájdeš samostatnú šnúrku na stiahnutie prednej a zadnej časti, aby nedošlo k zachyteniu do karabíny, keď si ju pripínaš na materiálové oko sedacieho úväzku.

Zipsy

Na nepremokavých bundách Mountain Equipment sú použité dva typy zipsov:

Zips YKK® Aquaguard®

Kosticový zips Aquaguard® je najvyššia modelová rada renomovanej značky YKK®. Je nepremokavý, veľmi robustný a pri zapínaní se nezadrháva. Nemrzne ani v tých najnáročnejších podmienkach a ľahko sa ovláda aj v rukaviciach.

Zips YKK® WR

YKK® WR je pogumovaný zips od renomovanej značky YKK®. Jedná sa o vodeodolný zips. Oproti najvyššej rade zipsov Aquaguard®, nie je 100% nepromokavý, ale je vysoko vodotesný, ohybný a ľahký. Preto sa používa hlavne ako bočný celorozopínací zips na nohavice, ako zips na vetranie v podpazuší, na vrecká alebo aj ako centrálny zips na uľahké hardshellové bundy.

Vrecká

Vrecká pridávajú váhu, objem a tuhosť bunde, ale na druhej strane sú veľmi užitočné na prenášanie jedla, rukavíc, čiapky alebo iných nevyhnutností. Vrecká sú zriedka úplne vodotesné a aj napriek nespočetným hodinám strávených návrhom ich uzatvárania, ktoré považujeme za najlepšie dostupné, môžu vrecká stále presakovať. Aj napriek tomu, že majú nepremokavé zipsy, vnútornú nepremokavú légu a u topových modelov aj vnútorné diskrétne drážky a výstupy pre vodu pod zipsami, odporúčame používať vnútorné vrecku alebo vodotesný obal na uchovanie všetkého, čo musí zostať suché.

Všetky vrecká na nepremokavých bundách od značky Mountain Equipment sú podšité povrchovým nepremokavým materiálom, takže ak voda prenikne cez zips do vrecka, nedostane sa k tebe ani cez samotné vrecko.

Vetracie zipsy

Vetrancie zipsy sú krátke ventilačné zipsy umiestnené v podpazuší bundy. Pri aktívnom pohybe slúžia na zníženie nahromadeného tepla a potu vnútri bundy. Či ich chcete mať alebo nie, závisí v konečnom dôsledku od osobných preferencií. Pridávajú váhu a niektorí ľudia ich môžu považovať za nepohodlné, ale mnoho ďalších ľudí ich považuje za nevyhnutné na udržanie chladu a zvýšenie ventilácie.