Všetko o perí

Najdokonalejším tvorcom je príroda. Miliardy rokov evolúcie, ktorou prechádza každý tvor. Či už je to krokodíl s pancierom, chrobák s tvrdým skeletom alebo vták s perím. Každý tvor sa prispôsobuje svojmu prostrediu. Pre nás horolezcov je zaujímavé práve perie. Vyvinulo sa ako tepelná izolácia pre vtáky, ktoré nemôžu byť obmedzované hmotnosťou, musia odolávať chladu a mať voľnosť pohybu, aby sa dostali tam, kam chcú.

Postavili sme pyramídy, rozbili sme atóm, boli sme na Mesiaci, dosiahli sme obrovský technologický pokrok, ale obyčajný chumáč peria aj naďalej zostáva najlepším izolačným materiálom, aký sme kedy mali.

Kreatín a tepelná vodivosť

Všetko perie vrátane prachového sa skladá prevažne z kreatínu. Ide o typ bielkoviny, ktorá sa vyskytuje u vyšších stavovcov, ako sú vtáky, cicavce a plazy. Líši sa len svojou formou – vlna, srsť, perie, rohy. Vždy sa jedná o určitý druh bariéry medzi zvieraťom a prostredím. Nie sú vaskularizované (netvoria cievy), a preto sa považujú za mŕtve.

Farmy a etický prístup k chovu vtákov

Chov zvierat v textilnom priemysle je vždy veľmi citlivou témou. Celosvetová produkcia peria sa v roku 2014 odhadovala na 270 000 ton a tieto čísla majú stúpajúcu tendenciu. Vplyvom mimovládnych organizácií sa zvyšuje tlak na farmy, aby zabezpečili zvieratám dôstojné životné podmienky. Outdooroví výrobcovia sú skvelým príkladom pre zvyšok sveta a väčšina z nich si plne uvedomuje svoju zodpovednosť voči prírode a životnému prostrediu. My ako spotrebitelia by sme zasa mali kupovať len overené výrobky a mať možnosť zistiť pôvod peria v našich bundách a spacích vakoch. U nás v Mountain Equipment sme boli jednou z prvých spoločností, ktoré začali prísne vyberať farmy a vysledovateľné perie, a v roku 2012 sme založili spoločnosť DOWN CODEX®. O dva roky neskôr sa k nám pridali spoločnosti The North Face a Patagonia.

Všetok tento tlak na farmy má úžasne pozitívny vplyv na život zvierat. Spokojná kačica alebo hus by mala byť štandardom. Žijeme v modernej dobe, v ktorej by mala byť dobrá kvalita života pre hospodárske zvieratá samozrejmosťou. Aby bolo perie kvalitné, musí mať zviera zabezpečené kvalitné a zdravé prostredie a dlhý život.

Husi a kačice majú vonkajší výbeh.

Down Codex

Záruka kvalitného peria v spacákoch Mountain Equipment je výsledkom starostlivého výberu fariem a etického prístupu k chovu zvierat. Platí, že čím lepší je život vtáka, tým kvalitnejšie je jeho perie. Vo výrobkoch Mountain Equipment je perie vždy len vedľajším produktom chovu mäsa alebo vajec. Všetko perie použité v našich produktoch pochádza z kontrolovaných a známych zdrojov. Každý produkt má jedinečný kód, ktorý umožňuje zistiť pôvod peria a jeho parametre.

Kačacie alebo husie perie?

Husie páperie nájdete v troch radoch spacích vakov Mountain Equipment s označením Extreme. Ostatné rady spacích vakov, Helium, Glacier a Classic, izolujú teplo pomocou kačacieho peria. To však neznamená, že každá hus je lepšia ako kačka. Kvalitu páperia určuje predovšetkým jeho spracovanie a plnivosť. Kvalitné kačacie perie môže mať rovnaké alebo lepšie tepelnoizolačné parametre ako husacie perie. Skrátka, najdôležitejšia je plnivosť. Nenechajte sa oklamať a nekupujte spacie vaky s plnivosťou 600 alebo menej.

Vysvetlenie parametrov peria

Plnivosť peria 

Schopnosť častíc peria vyplniť objem. Perie má prirodzenú schopnosť zväčšovať svoj objem a vyplniť (nafúknuť) komory spacieho vaku. Plnivosť sa vyjadruje v jednotkách “cuin” na jednotku objemu (kubický palec/unca). Môžete sa stretnúť aj s pojmami “loft” alebo “fill power”. Čím väčšia je plnivosť, tým lepšie sú izolačné vlastnosti.

Pomer prachového peria

Prachové perie sa skladá z čistých jemných vlákien a zvyšok tvoria drobné pierka so slamkami a úlomkami. Všeobecne uznávaná spodná hranica kvality je 85 %. Pomer 90/10 predstavuje veľmi vysokú kvalitu peria.

Dr. Down

Pre Mountain Equipment pracuje “Dr. Peria”. To je prezývka Matta Fuellera, anglického horolezca, ktorý sa venuje výskumu peria a na túto tému obhájil vedecký titul PhD. Matt vyvinul koncept “Baffle by baffle” (komora po komore), ktorý spočíva v presnom dávkovaní peria do každej komory. Na základe tohto prístupu navrhol celý koncept súčasnej kolekcie páperových spacích vakov spoločnosti Mountain Equipment.

To, čo robí Matta výnimočným, je jeho jedinečná znalosť peria. Vďaka svojim skúsenostiam z hôr a nadšeniu pre vývoj nových produktov sa stal popredným svetovým odborníkom na používanie peria v outdoorovom priemysle. Štyri roky vykonával laboratórne testy hustoty a výkonnosti peria. Matt, ktorý s nami teraz pracuje ako produktový inžinier, neustále posúva hranice páperových spacích vakov.

Matthew Fuller, prrezývaný Dr. Down
Matthew Fuller, vývojár spacákov prezývaný Dr. Down