Povrchové materiály

Funkcie povrchového materiálu

Na výrobu spacích vakov používame niekoľko druhov vrchných materiálov, ktoré vyberáme podľa prostredia, do ktorého je spací vak určený. Osobitná pozornosť sa venuje parametrom, ako sú hmotnosť, odolnosť proti oderu, nepremokavosť, priedušnosť alebo tepelná izolácia. Pred kúpou spacieho vaku je dobré oboznámiť sa nielen s typom páperia, ale aj s vlastnosťami povrchového materiálu.

Nepremokavosť

Skutočne nepremokavé sú iba spacie vaky rady Extreme Expedition s membránou GORE-TEX WINDSTOPPER®. Spacie vaky rady Glacier a Extreme Alpine s membránou Drilite označujeme ako vodeodolné, t. j. do určitej miery nepremokavé. Vonkajšie textílie Helium (u rady Helium) a Plasma (u rady Extreme light) majú vodoodpudivú úpravu (kvapky stekajú) a sú označované ako vodoodpudivé.

Vodoodpudivosť znamená, že voda a vlhkosť do štruktúry povrchovej tkaniny nepreniknú ľahko a rýchlo – tento spací vak zvládne noc vo vlhkom prostredí bez straty funkčnosti. Spanie v daždi však určite nie.

Druhy povrchových materiálov

GORE-TEX WINDSTOPPER®

Doposiaľ neprekonaná membrána GORE-TEX WINDSTOPPER® chráni pred akoukoľvek vlhkosťou vďaka svojej odolnej, ľahkej, extrémne priedušnej a dažďu odolnej membráne. Ultraľahký povrchový materiál s jemnosťou vlákien 10 D v kombinácii so spoľahlivou membránou s hmotnosťou len 38 g/m2 dokonale chráni páperie pred akoukoľvek vlhkosťou, či už v snehu, hmle alebo miernom daždi. Vďaka membráne a podlepeným švom si páperie vždy zachováva vysoký loft pre maximálnu tepelnú izoláciu.

DRILITE® LOFT

DRILITE® LOFT 30 D je pevný a ľahký (55 g/m2) vodeodolný povrchový materiál s recyklovanou lícovou tkaninou a polyuretánovým (PU) záterom, čo je skvelým predpokladom na bivakovanie. Tkanina je tiež na povrchu ošetrená vodoodpudivou úpravou DWR, ktorá ešte viac prispieva tomu, aby páperie zostalo suché aj vo vlhkých podmienkach. Tkanina vydrží vodný stĺpec 1,5 m. DRILITE® LOFT je vysoko priedušný a vetruodolný.

DRILITE® LOFT 10D

DRILITE® LOFT 10 D je pevný a extrémne ľahký (28 g/m2) nepremokavý povrchový materiál s polyuretánovým (PU) vzáterom. Na povrchu je ošetrený vodoodpudivou úpravou DWR, ktorá ešte viac prispieva tomu, aby páperie zostalo suché aj vo vlhkých podmienkach. Tkanina tak odolá 1,5 m vysokému vodnému stĺpcu, čo je dôležité pre spací vak na bivakovanie. DRILITE® LOFT 10 D je vysoko priedušný a vetruodolný.

PLASMA™

PLASMA™ je jednou z najľahších tkanín na svete (26 g/m2). Táto tkanina sa vyrába v Japonsku z vysokopevnostných polyamidových vlákien. Je tkaná špeciálnou technológiou, vďaka ktorej je 2x pevnejšia ako iné materiály s podobnou hmotnosťou. Príjemne mäkká a zároveň vysoko priedušná tkanina so zvýšenou odolnosťou proti roztrhnutiu (10D = 10 denier). Okrem toho je tkanina na povrchu ošetrená vodoodpudivou úpravou DWR bez pridania PFC, ktorá pomáha páperiu zostať suché aj v mierne vlhkých podmienkach.

HELIUM™ 20

100% recyklovaný materiál Helium 20 je výnimočne ľahký (38 g/m2), ľahko sa balí, je veľmi mäkký a zároveň veľmi odolný. Vďaka vysokej hustote tkania neprepúšťa perie, je odolný voči vetru a zabraňuje úniku tepla. Napriek tomu má solídnu priedušnosť. Táto tkanina je ideálna tam, kde je najdôležitejšia nízka hmotnosť a zbaliteľnosť do miniatúry. Okrem toho je tkanina na povrchu ošetrená vodoodpudivou úpravou DWR bez pridania PFC, ktorá pomáha páperiu zostať suché aj v mierne vlhkých podmienkach.

EARTHRISE 20

Earthrise 20D je povrchový materiál, ktorý je ľahký, odolný, neprepúšťa perie a je ošetrený vodoodpudivou DWR úpravou bez obsahu PFC, takže perie ti hneď nenavlhne. Je vyrobený zo 100% recyklovaného polyesteru takže je ekologicky nezávadný.

Druhy vnútorných materiálov

SUPERSOFT™ 30

Vnútorný materiál SUPERSOFT™ 30 bol zvolený pre svoju nízku hmotnosť (49 g/m2), vysokú priedušnosť, výnimočnú odolnosť a príjemný pocit pri dotyku Pevnosť tkaniny je vynikajúcich 30 D (30 denier). Tkanina prirodzene neprepúšťa perie von z komôr.

SUPERSOFT™ 20

Vnútorný materiál SUPERSOFT™ 20 je 100 % recyklovaný. Je vybraný pre svoju nízku hmotnosť (37 g/m2), vysokú priedušnosť, výnimočnú odolnosť a príjemný pocit pri dotyku. Pevnosť tkaniny je vynikajúcich 20D (20 denier). Tkanina prirodzene neprepúšťa perie von z komôr.

ULTRASOFT™ 10

Vnútorný materiál ULTRASOFT™ 10 je mimoriadne ľahký (28 g/m2) a vysoko priedušný. Je veľmi ľahký, ale zároveň odolný. Má odolnosť 10D (10 denier) a tkanina poskytuje príjemný pocit na pokožke. Tkanina ULTRASOFT™ 10 neprepúšťa perie z komôr, čo je základná vlastnosť kvalitného spacieho vaku.

ULTRASOFT™ 20

Vnútorný materiál ULTRASOFT™ 20 sa vyznačuje veľmi nízkou hmotnosťou (36 g/m2), vysokou priedušnosťou, vynikajúcou odolnosťou definovanou 20D (20 denier) a tkanina prináša príjemný pocit pri dotyku s pokožkou. Tkanina ULTRASOFT™ 20 neprepúšťa perie z komôr, čo je základná vlastnosť kvalitného spacieho vaku.